Kilka sal pomyślanych faktycznie dla maluchów. Pokazuje kulturę przez serię ulubionych motywów zabawowych – od ubierania w magnesowe stroje łowickie i kurpiowskie, przez pieczątki, po robienie ryby z Wisły z brokatowego papieru z cekinami zamiast oczu. Muzeum Etnograficzne warto wyróżnić na mapie Warszawa dla małych dzieci.
Interaktywne muzeum, można dotykać i testować
Jasno, nowocześnie, kolorowo, designersko i przede wszystkim interaktywnie. Bardzo interaktywnie. Na początek, żeby rozkręcić się ruchowo, w dużym “przedpokoju” dzieci przechodzą przez podłogę interaktywną. Dla dziewczyn już zrobiło się z tego zajęcie na kwadrans. Przy przebieganiu rozsuwały się kwiaty albo uciekały ryby w kamienistej wodzie. Trzy motywy rotujące co kilka minut.
Warsztaty dla starszaków w Muzeum dla Dzieci
Pierwotnie chcieliśmy się wybrać na warsztaty – informacja o aktualnych zajęciach do znalezienia dla profilu Facebook a Muzeum Dzieci. W wakacyjne przedpołudnie miało się akurat odbyć spotkanie “Co się dzieje latem na wsi?” Do rezerwacji było wymagane napisanie maila.
Okazało się, że choć samo muzeum jest świetne już dla maluchów od 3 roku życia, to jednak warsztaty są rekomendowane raczej dla starszaków 6-12 lat. Obsługa dała nam mailowo znać, że zajęcia prowadzone są na wystawach stałych i oparte są na rozmowie z dziećmi, oglądaniu eksponatów oraz wypełnianiu karty pracy. Zachęcono nas jednak gorąco do samego Muzeum dla Dzieci, obiecano też uprzedzić panią animatorkę, że przybędą maluchy 3 i 5 lat.
Najlepsze atrakcje dla maluchów
Przy samodzielnym zwiedzaniu uwagę dziewczyn najdłużej przykuły:
- Największy hit to magnesowe stroje ludowe – poszczególne części garderoby do przyklejania według wzorów na sylwetce pani i pana.
- Pudło z otworami na ręce do rozpoznawania kształtów przez dotyk, a obok cała ściana z regałem do wybierania fantów do zabawy.
- Pieczątki z różnymi elementami twarzy
- Sznurek do robienia węzłów (a w praktyce supełków)
- Memo z różnymi tkaninami i fakturami
- Talerz do zrobienia potrawy z magnesowych roślin jadalnych występujących w okolicy (np. pałka wodna)
- Kilkadziesiąt tablic z wyszukiwankami opartymi na złudzeniach optycznych.
- Wielkie klocko-poduchy do konstrukcji budowlanych
- Sala plastyczna z panią animatorką – zachęcała akurat do zrobienia ryb, ale wielość kraftowych ozdób oszołomiła dziewczyny. Obie nie chciały stamtąd wyjść.Na szczęście pani zrobiła koperty do zapakowania niedokończonych prac razem z dekoracjami do domu.
Gdzie zabrać dzieci w Warszawie? Do Muzeum Dla Dzieci!
Muzeum Dla Dzieci to świetna alternatywa dla placu zabaw. Zaaferowanym dzieciom można przemycić trochę wiedzy o tym, co nas otacza kulturowo w Warszawie. Nie udało nam się już wejść do właściwego Muzeum Etnograficznego, ale wydzielone Muzeum dla Dzieci to zdecydowanie świetna atrakcja dla dzieci w Warszawie.
Informacje praktyczne
Informacje praktyczne w PDFGodziny otwarcia
Poniedziałek: muzeum nieczynne
Wtorek: 10 – 17
Środa: 11- 19
Czwartek: 10-17 wstęp bezpłatny*
Piątek: 10-17
Sobota: 12 – 18
Niedziela: 12 – 17
Bilety i inne przydatne wskazówki
Ceny biletów wstępu do Muzeum dla Dzieci: Indywidualny: 20 PLN, kolejne dziecko 10 PLN, trzecie i kolejne dziecko 5 PLN Bilet dla dziecka uprawnia do darmowego wejścia towarzyszącym mu opiekunom (nie więcej niż dwóch) i niemowlętom (tzn. dzieciom do ukończenia 1 roku życia); bilet uprawnia również do bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Adres, telefon, mail, jak dojechać etc.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa tel: +48 22 827 76 41-46 fax: + 48 22 827 66 69 e-mail: sekretariat@ethnomuseum.pl