O Teatrze Syrena nigdy nie myślałam jako o scenie dla dzieci. Tymczasem kiedy się przejrzy repertuar widać, że to właśnie na te spektakle najszybciej wyprzedają się tu bilety. Szczególnie na przedstawienia w ciągu dnia od poniedziałku do piątku. Zresztą już w cenie biletów widać różnicę – bilety na spektakle dla dzieci na zachętę tylko 35 zł. Na te dla dorosłych – dwa razy tyle.
Teatr dla szkół
Pamiętacie klasowe wyjścia do szkół z naszego dzieciństwa? Parę lekcji zawsze z głowy, a czasem i cały dzień. W dodatku od czasu do czasu trafiało się całkiem wciągające przedstawienie. Mnie szczególnie utkwiło w pamięci jedno. Bardzo interaktywne, szczególnie jak na tamte czasy, ćwierć wieku temu. W dodatku na temat, który po dzisiejszemu nazwalibyśmy “wychowaniem do życia w rodzinie”, więc dla dzieciaków dość intrygujący.
W tej kwestii niewiele się zmieniło. Klasy z paniami wychowawczyniami ciągle zapełniają sale teatralne, dzieciaki niezmiennie robią wielkie zamieszanie, hałas, ktoś się ciąga, ktoś przekrzykuje, dzieciaki poodwracane na fotelach do kolegów, jeden wielki rwetes.
W repertuarze dziecięcym pozycje niechybnie dla uczniów jak Królowa śniegu (od lat 5), Kot w butach (od lat 5), Alicja w krainie czarów.
Wyjście z sześciolatką na Dzieci z Bullerbyn
W naszych eskapadach po Warszawie trafiłyśmy bowiem z moją sześciolatką na przedstawienie dla szkół. Bardzo chciałam iść z nią gdzieś tylko we dwie. Skądinąd dowiedziałam się, że w Teatrze Syrena grają jej ukochaną historię o dzieciach z Bullerbyn. Do tej pory wałkowała ją głównie na audiobooku w zjawiskowym wykonaniu Edyty Jungowskiej, które serdecznie polecam. My słuchaliśmy w wersji na aplikację komórkową Audioteka, ale można też znaleźć bezpośrednio na stronie jej całkiem fajnego wydawnictwa Jungoffska TUTAJ>>> w wersji CD i mp3.
Dziewczyna była więc doskonale przygotowana, jeśli chodzi o historię, którą będzie mogła zobaczyć na scenie. Porównanie z wyobrażeniem mogło jednak wypaść różnie.
Bilety online na telefon
Wracając jednak do początków tej historii. Na bilety na “Dzieci z Bullerbyn” w Teatrze Syrena polowałam już od jakiegoś czasu, ale ciągle widać było tylko albo przedstawienia całkowicie wyprzedane, albo pojedyncze miejsca na przeciwnych krańcach sali. Część przedstawień miała jednak informację o puli wolnych miejsc, ale brak możliwości przeprowadzenia procesu zakupowego przez internet. Postanowiłam zaryzykować i zadzwonić, żeby się dowiedzieć o co cho z tymi rezerwacjami, bo tu 26 miejsc wolnych, a ja nie mogę biletu kupić.
Pan zapytał tylko grzecznie, na kiedy i powiedział, że już rezerwuje i wysyła maila na mój adres, bilety trzeba opłacić w ciągu kilku dni przelewem, a potem będą do odebrania w kasie.
Hmm. Dopiero potem pomyślałam, że pewnie tym sposobem załapaliśmy się po prostu na system rezerwacji grupowych dla szkół właśnie.
Szkoda, że nie można wtedy skorzystać z normalnych rezerwacji i zgrabnego wyboru miejsc i różnych systemów płatności online, ale w sumie jakkolwiek by tego nie kupić, ważne, że skutecznie.
Marmurowy teatr miejski
Zabrałam małą z zerówki o 13 i pojechałyśmy metrem, skąd po 10 minutach spaceru można dotrzeć do rzeczonego teatru. Położony w przedwojennej kamienicy, podobno w dawnej “ujeżdżalni”, cokolwiek to znaczy, przy małej uliczce na Mokotowie. Jak to w wiekowych tradycyjnych teatrach na wstępie witają marmury i złote poręcze oraz elegancko ubrana obsługa.
Co ciekawe Teatr Syrena powstał tuż po wojnie w Łodzi, a potem sprowadził się do Warszawy, zatrudniając w pierwszej kolejności kilku kabareciarzy z Adolfem Dymszą na czele. Teraz to teatr miejski, samorządowy, trzeba przyznać, że przyzwoicie utrzymany i z klimatem urządzony, nie czuć, żeby bardzo trącił myszką.
Spektakl: standardowy, ale ze smaczkami
Z rozpoczęciem spektaklu czekaliśmy na jakąś spóźnioną klasę dodatkowy kwadrans czy dwa. Ciekawie było przyglądać się rozbawionym dzieciakom wkoło, ale nie obraziłabym się na jakiś komunikat ile trzeba będzie czekać i skąd to opóźnienie.
Samo przedstawienie wynagradzało jednak początkowy dyskomfort. Dużo scenografii, trochę umownej, ale też takiej bardzo wprost. Dorośli aktorzy grający rolę dzieci to na wstępie pewien dysonans, ale można się przyzwyczaić. Najlepsza postać/aktor to drugoplanowy dziadek vel szewc vel Oscar vel sprzedawca operujący każdorazowo grą żartobliwą i przerysowaną.
Dodatkowe atrakcje to mgła ścieląca się po podłodze czy projekcje scenografii na scenie. Co jeszcze fajne to kontakt aktorów publicznością, nie nadmierny i nie nachalny, ale sympatycznie i skutecznie włączający dzieciaki do przedstawienia. Aktorzy pytają, sala odpowiada, jak na dobrym koncercie rockowym.
W Bistro pusto
O ile sam teatr wydaje się dość mocno nastawiony na dzieci, a przedstawienie jest przez dzieciaki świetnie odbierane, o tyle w czasie przerwy teatr niewiele miał młodzieży do zaoferowania. Małolaty zajęły w Bistro wszystkie miejsca obok kilku dorosłych, ale niestety stolików nie było czym zapełniać. W kawiarni bowiem tylko pula babeczek po 10 zł, napoje typu Fanta i zestawy obiadowe. Dzieciaki odchodziły jak niepyszne od kontuaru, niektóre tylko z rzeczoną babeczką. A wystarczyłoby kilka kanapek czy paluszków na puste brzuchy, żeby obie strony były bardziej ukontentowane.
Edukacja teatralna ma się dobrze
Jakby ktoś narzekał, że kultura “wysoka” schodzi na psy, to pragnę wyprowadzić z błędu. Młodzież od małego jest niezmiennie doskonale wdrażana nie tylko w YouTube’y i Snapchaty, ale też i w stare dobre historie sprzed pół wieku.
Gorzej, że potem nie każdy taki wyciągnięty z klasą do teatru delikwent zdecyduje się osobiście kupić bilet w dorosłym życiu, o czym świadczy dużo większa ilość dostępnych biletów na spektakle dla dorosłych w Teatrze Syrena. Acz na niektóre przedstawienia w niektórych teatrach biletów nie idzie dostać nawet z kwartalnym wyprzedzeniem. Więc może to być akurat przypadłość tego konkretnego teatru w wersji dla dorosłych.
Godziny otwarcia
poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00
sobota: 12:00 – 18:00
niedziela: 15:00 – 18:00 oraz na 1 godzinę przed spektaklem
przerwa od 14:30 – 15:00
Przedstawienia dla dzieci – jedno lub dwa przedstawienia w wybrane dni powszednie, w weekendy zwykle jedno, czasem kilka przedstawień dla dzieci: REPERTUAR>>>
Bilety i inne przydatne wskazówki
Bilety na spektakle dla dzieci 35-45 zł
Dodatkowe informacje od teatru:
Przesłanie e-maila nie jest równoznaczne z dokonaniem rezerwacji, w pierwszej kolejności kasa obsługuje widzów w siedzibie teatru oraz rezerwacje telefoniczne. Odpowiedzi na e-maile udzielane są najpóźniej w czasie 48 godzin od otrzymania wiadomości.
Termin wykupu zarezerwowanych biletów ustalany jest w trakcie telefonicznej rezerwacji, po upływie tego okresu rezerwacja jest anulowana.
Zwrotu zakupionych biletów (wyłącznie z paragonem fiskalnym) można dokonać:
2 dni robocze przed spektaklem – w przypadku zamówień indywidualnych bez względu na formę płatności;
3 dni robocze przed spektaklem w przypadku biletów zakupionych za pośrednictwem strony teatrsyrena.pl (płatność PayU);
10 dni roboczych przed spektaklem – w przypadku zamówień grupowych (15 i więcej biletów) bez względu na formę płatności;
Przy zakupie powyżej 30 biletów możliwy jest jedynie częściowy zwrot – maksymalnie do 10 szt. biletów (przy
zachowaniu terminów zwrotów ustalonych powyżej).
Nie prowadzimy rezerwacji biletów w dniu grania spektaklu, możliwy jest zakup biletów tylko w kasie teatru.
Uprzejmie prosimy o wcześniejsze informowanie o potrzebie wystawienia faktury VAT.
Akceptujemy następujące formy płatności:
gotówka,
karta kredytowa,
przelew (szczegóły transakcji należy wcześniej ustalić telefonicznie).
Aby dokonać płatności przelewem należy:
Dokonać rezerwacji biletów.
Otrzymać numer rezerwacji.
Dokonać przelewu tak, aby w wyznaczonym przez Teatr terminie, pieniądze zostały zaksięgowane na koncie
Teatru.”
Wpisać numer rezerwacji w tytule przelewu.
Wydrukować potwierdzenie przelewu oraz okazać go podczas odbierania biletów w kasie
Przelewy po terminie oraz bez wskazanego numeru rezerwacji będą odsyłane !
Mapka dojazdu: